ogród w wakacje

Wakacje a pielęgnacja ogrodu

Sezon wakacyjny i urlopowy trwa w najlepsze. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd i odpoczynek w odległym zakątku Polski, a nawet innego kraju. Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, gdzie wyjechać, ale także jak zadbać o ogród przed wyjazdem. Podpowiadamy, co zrobić, by nasz ogród przetrwał urlop i doczekał naszego powrotu

Pomoc sąsiedzka

Nie ma się co oszukiwać, pomoc sąsiedzka jest nieoceniona podczas urlopu. Po pierwsze, nasz zaufany sąsiad może skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, a po drugie… zadbać o nasz ogród. Zwykle chodzi po prostu o podlewanie, zatem nie powinno być kłopotu z namówieniem sąsiada do tego, by zajął się naszymi roślinami.

Łąka kwietna

Łąki kwietne to doskonała opcja dla osób, które często wyjeżdżają. Dlaczego? Bowiem w mieszankach łąk kwietnych znajdują się głównie nasiona roślin polnych, które są wyjątkowo odporne na susze oraz na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Decydując się nam łąkę polną we własnym ogrodzie nie trzeba się martwić o to, że po powrocie zobaczymy przestrzeń pełną uschniętych kwiatów. To rozwiązanie ma także wartość dodaną. Łąki kwietne stanowią bowiem bazę pokarmową dla zapylaczy, schronienie dla wielu zwierząt, a także wykazują działanie antysmogowe.

Zraszacze

Wiele osób, które kocha podróże i często wyjeżdża montuje w ogrodzie zraszacze. To doskonała opcja, szczególnie wiosną i latem, kiedy rośliny potrzebują naprawdę duże ilości wody. Ponadto, niektóre firmy dostarczają na rynek inteligentne kosiarki, które można zaprogramować przed wyjazdem. Taki zadbany i wypielęgnowany trawnik czy ogród może także zmylić złodziei, imitując obecność dbających o przestrzeń zieloną wokół domu, gospodarzy.