3 najlepsze miejsca na żagle w Polsce

zeglowanie po jeziorze

Polska to swoisty raj dla osób, które kochają żeglować. Każdy ma oczywiście swoje ukochane miejsce, z którym łączą go wspaniałe wspomnienia i w którym przeżył ciekawe przygody. Na mapie jest jednak kilka punktów, które powinien odwiedzić każdy zapalony żeglarz.

Jezioro Mamry

Jeden z najbardziej znanych akwenów na Mazurach. To drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce, przez które prowadzi trasa żeglugowa z Węgorzewa, przez Giżycko, Mikołajki, do Pisza i Rucianego-Nidy. Sielankowy, zapierający dech w piersiach krajobraz tworzy i roślinność i przejrzysta woda. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to najprostszy szlak. Żeglowanie po jeziorze Mamry to nie lada wyzwanie, bowiem występują tu liczna płycizny, które utrudniają nawigację.

Jezioro Solińskie

To jezioro o największej pojemności w Polsce, znane także ze słynnej zapory, oddanej do użytku w 1968 roku. Akwen zachwyca pięknem otoczenia, bogactwem roślinności i gatunków ryb. Na całym terenie obowiązuje strefa ciszy, zatem jest to idealne miejsce do prawdziwego odpoczynku. Podobnie jak jezioro Mamry, Jezioro Solińskie nie jest proste w pokonaniu, bowiem występują tu bardzo silne i porywiste wiatry.

Pętla Raduńska

Dziesięć połączonych ze sobą jezior tworzy pętlę, której pokonanie to nie lada gratka dla żeglarzy. Pętla Raduńska zapewnia cichy, spokojny wypoczynek, ale także szereg atrakcji, bowiem jest to miejsce doskonałe nie tylko do żeglugi, ale i do wędkowania oraz kąpieli. Dzięki wysokim brzegom to także bardzo bezpieczny teren, nawet w trakcie załamania pogody można tu znaleźć dobre schronienie. Podobnie jak Jezioro Mamry i Jezioro Solińskie, to miejsce, które należy bezdyskusyjnie odwiedzić!

Naturalnie, tak jak zostało wspomniane na początku, wybór ten jest bardzo okrojony, bowiem Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania żeglarzom!