Szlak Orlich Gniazd – urokliwa trasa na wycieczkę rowerową

Szlak Orlich Gniazd jest wytyczony przez najwyższe wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego historia sięga 1950 roku, jednak od tego czasu trasę szlaku zmieniano i korygowano, by prowadziła przez tereny o najatrakcyjniejszym krajobrazie. Obecnie jest to jeden z najciekawszych polskich szlaków dla rowerzystów.

Co można zobaczyć na Szlaku Orlich Gniazd?

Szlak Orlich Gniazd przebiega przez obszar województwa małopolskiego i śląskiego, od Krakowa do Częstochowy. Trasa łączy większość Orlich Gniazd, czyli zamków i warowni, które wybudowano na skałkach o wysokości sięgającej do 30 m. Cała trasa liczy prawie 164 km. Ze względu na ukształtowanie terenu i możliwość zwiedzania zamków oraz ich ruin, wycieczkę rowerową powinno się rozbić na co najmniej 3 dni w zależności od kondycji fizycznej.

Na trasie na uwagę zasługują ruiny zamków w Bydlinie, Smoleniu, Rabsztynie, Morsku, Mirowie, Ojcowie i Olsztynie. Warto zobaczyć również zamek we wsi Korzkiew i dobrze zachowany zamek królewski w Pieskowej Skale z przylegającym parkiem krajobrazowym.