Montparnasse – dawna siedziba paryskiej bohemy

Montparnasse to jedna z najsłynniejszych dzielnic Paryża. Rozciąga się od granic ogrodu Luksemburskiego do granic ścisłego centrum miasta. Przez lata była siedzibą francuskiej bohemy, dlatego dziś jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata.

Dzielnica sztuki

W latach 30. ubiegłego wieku do Montparnasse przeniosła się bohema artystyczna, związana wcześniej z Montmartre. Aż do lat 50. dzielnica tętniła życiem, a okoliczne kawiarenki i bistra wypełniły się poetami, pisarzami, malarzami, aktorami i wieloma innymi przedstawicielami świata sztuki. Dzięki temu Montparnasse zyskała wyjątkowy klimat, który przeplata się obecnie z elementami nowoczesności i świata biznesu.

W latach 70. Montparnasse podupadła ze względu na przeniesienie się biur do technologicznej dzielnicy La Defense. Dziś znów chętnie pojawiają się w niej artyści, między innymi Catherine Deneuve i Roman Polański. Turyści odwiedzają tu słynny cmentarz Montparnasse, na którym pochowano wielu wybitnych francuzów, a także centrum rozrywkowe wokół Wieży Montparnasse.