Jezioro Turkusowe atrakcją na Wolinie

Jeziorko Turkusowe, zwane również Szmaragdowym, leży w Wapnicy w niedużej odległości od Międzyzdrojów. Jego nazwa pochodzi od nietypowego koloru wód. Jezioro przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców, którzy szukają urokliwego zakątka na spacer.

Skąd wziął się turkusowy kolor wód?

Woliński zbiornik wodny w rzeczywistości jest sztucznym akwenem, położonym na wysokości 2,6 m n.p.m. Głębokość jeziorka wynosi 21 m, dlatego zachodzi w nim zjawisko kryptodepresji. Powierzchnia wód wynosi 6,5 ha, a otaczające je wzniesienia Lubińsko-Wapnickie sprawiają, że Jezioro Turkusowe przypomina górskie akweny. Na jednym z okolicznych wzgórz znajduje się punkt widokowy zwany Piaskową Skałą, z którego rozciąga się panorama na jezioro, Wapnicę i Lubin.

Niepowtarzalny kolor wód w jeziorze powstał na skutek odbijania się promieni słonecznych od wody zanieczyszczonej cząsteczkami wapnia i białego wapienia. Ich obecność jest wynikiem prowadzenia w przeszłości odkrywkowej kopalni kredy, którą w ramach rekultywacji zalano wodą, tworząc sztuczny zbiornik.