Dzielnica Ochota kiedyś i dziś

dzielnica ochota

Ochota jest jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Położona jest w lewobrzeżnej części stolicy. Swoją wdzięczną nazwę zawdzięcza karczmie, która znajdowała się prawdopodobnie tam, gdzie dziś stoi blok przy ulicy Kaliskiej 1. A oto historia tej jednej z najbardziej zaludnionych dzielnic Warszawy.

Dzielnica Ochota kiedyś

Pierwsze wzmianki o terenach, na których położona jest obecnie dzielnica Ochota, pochodzą z 1238 roku. Wówczas te tereny wchodziły w obręb wsi Wielka Wola. Przez ten obręb przez lata przechodziło wiele ważnych szlaków, co wpłynęło na szybki rozwój tej przestrzeni. Drogi, które przebiegały przez Ochotę to między innymi: w 1768 – Droga Królewska, 1817: Szosa Krakowska, Nowa Droga Jerozolimska. Wpływ na rozwój dzielnicy Ochota miała także budowa oraz otwarcie Stacji Filtrów w 1886 oraz Szpitala Dzieciątka Jezus piętnaście lat później. W 1927 roku zakończono budowę kościoła św. Jakuba przy ulicy Narutowicza. W okresie PRL-u powstało na Ochocie wiele budynków mieszkalnych oraz usługowych i przemysłowych. W 1980 roku otwarto Dworzec Zachodni PKS, ale już wcześniej teren ten został skomunikowany, tj. w 1945 roku uruchomiono pierwszą regularną linię komunikacji miejskiej.

Dzielnica Ochota dziś

Obecnie dzielnica Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą w Warszawie. Absolutnie nie dziwi fakt, że to tam powstają najważniejsze inwestycje mieszkaniowe, takie jak Niemcewicza. Na terenie Ochoty znajduje się bowiem bardzo duża ilość terenów zielonych, a wśród nich między innymi Park im. Zasława Malickiego, Park Szczęśliwicki, Park im. Marii Skłodowskiej-Curie, Pole Mokotowskie. Mieszkańcy tej dzielnicy mogą korzystać z szerokiego wyboru propozycji kulturalnych, oferowanych przez Och-Teatr, Teatr Ochota. Dzielnica Ochota bogata jest także w zabytki, a w szczególności w przepiękne kamienice. Ponadto spora ilość jednostek edukacyjnych: przedszkoli, szkół podstawowych, liceów, techników sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja dla rodzin z dziećmi. To właśnie dlatego Ochota plasuje się w czołówce rankingu dzielnic Warszawy i to własnie dlatego często spotykaną odpowiedzią na pytanie: gdzie kupić mieszkanie w stolicy jest: Na Ochocie!